اینستاگرام مارکتینگ میدونی چیه؟

اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام مارکتینگ (Instagram marketing) جزء جدایی ناپذیر از بازاریابی یک کسب و کار است. بازاریابی اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ به شدت روی کسب و کارتان موثر است. کدام کسب و کار بزرگی را می شناسید که در اینستاگرام نباشد؟ هیچ! اما چند کسب و کار اینستاگرامی را می شناسید که از پیجش راضی باشد؟ خیلی کم! به نظر شما چرا یک کسب و کار نباید یک پیج درست و حسابی در اینستاگرام داشته باشد؟ یا نمی داند چگونه آن را انجام دهد، یا می داند و وقت ندارد. اگر می خواهید راه های پولسازی در اینستاگرام را یاد بگیرد می توانید به دوره دیجیتال مارکتینگ عمورسی سر بزنید.

یکی از کلیدی ترین نکاتی که باید در راه اندازی پیج اینستاگرام خود به آن توجه کنید، پیج بیزینسی شما باید ارتباط تنگاتنگی با دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی مدرن داشته باشد و تحلیل پیج اینستاگرام شما هم از مهم ترین مسائل می باشد.

اینستاگرام مارکتینگ دقیقاً چیست؟

اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام مارکتینگ یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ است که در مجموعه شبکه های اجتماعی یا سوشال مدیا مارکتینگ قرار می گیرند. بازاریابی اینستاگرام یا Instagram Marketing به صورت مستقیم روی فروش و برندسازی کسب و کارتان تاثیر دارد، این مورد به حدی زیاد است که بعضی از مشهورترین مدرس های دوره اینستاگرام در ایران، ابتدا در اینستاگرام معروف شدند و سپس به سراغ رسانه های دیگر رفتند. در ادامه بیشتر با بازاریابی اینستاگرام و تکنیک های آن آشنا می شوید.

اینستاگرام مارکتینگ برای چه کسانی مناسب است؟

اینستاگرام مارکتینگ برای تمامی کسب و کارها، مخصوصاً کسب و کارهای جدید که سایت ندارند توصیه می شود. زیرا یک بستر بسیار قوی برای معرفی و ارائه محصولات و خدمات می باشد. معمولاً کسب و کارهای زیر بیشترین حضور را در اینستاگرام دارند:

  • پوشاک
  • لوازم آرایشی
  • آموزش
  • لوازم الکترونیک
  • مجلات

البته افرادی هم هستند که کسب و کار شخصی شان در اینستاگرام است و از طریق تبلیغات درآمد کسب می کنند، که اینفلوئنسرهای اینستاگرام در قالب اینفلوئنسر مارکتینگ بیان می شود. همچنین بلاگری از دیگر حرفه های موجود در حوزه اینستاگرام و اینستاگرام مارکتینگ می باشد. همچنین ممکن است برای شما هم جذاب باشد که با واینر های معروف جهان آشنا شوید، مقاله ای در این باره نوشته شده است که می توانید از آن استفاده کنید.

آیا یک کسب و کار به اینستاگرام مارکتینگ نیاز دارد؟

به طور قطع نمی توان گفت بله! اما کدام کسب و کار بدون بازاریابی و استراتژی موفق شده؟ طبق آمار بیش از 50 میلیون اکانت ایرانی در اینستاگرام ساخته شده که این یک فضای تبلیغاتی بسیار عالی برای کسب و کارهاست. چگونه می توان با پرداخت هزینه های کم تبلیغات تان را در معرض دید هزاران نفر قرارداد؟ پس اگر شما دارای کسب و کار هستید قطعاً به بازاریابی اینستاگرام نیاز دارید.

آیا اینستاگرام مارکتینگ روی فروش تاثیر دارد؟

بر خلاف مورد بالا جواب این مورد با قاطعیت بله است. هدف از بازاریابی، فروش است.

آیا اینستاگرام مارکتینگ در برندسازی تاثیر دارد؟

اگر شخصی مجذوب پیج شما شود احتمال فالو کردن پیج تان بالا می رود. بالا نگه داشتن نرخ تعامل کاربران و مخاطبان از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید! در مقاله نرخ تعامل اینستاگرام به طور مفصل در این باره صحبت شده است که می توانید این مقاله را در سایت عمورسی بخوانید. معمولا پیج های فروشگاهی دارای سایت نیز هستند که فالورها قبل از خرید برای اعتماد بیشتر نام برند شما را در گوگل سرچ می کنند تا به سایت تان برسند.

اگر پیج تان محتوا محور باشد (فروشگاهی نباشد) احتمال استوری کردن و به اشتراک گذاشتن پست های شما بالا می رود و همین مورد باعث معرفی برند شما به کاربران اینستاگرام می شود.

آیا می توان با اینستاگرام مارکتینگ کسب درآمد کرد؟

اینستاگرام مارکتینگ چیست

پول درآوردن دغدغه همه است. کسب درآمد از اینستاگرام نیز جدا از آن نیست. در این خصوص می توانید مقاله بهترین شبکه های اجتماعی برای کسب و کار را مطالعه کنید. البته کاربران در اینستاگرام یا مصرف کننده اند یا تولید کننده. مصرف کنندگان به پولدارشدن تولیدکننده هاکمک می کنند. کسی که تولیدکننده پست های جذاب در اینستاگرام است، قطعاً هدف کسب درآمد دارد.

البته نیاز نیست پیج خودتان را داشته باشید، شما می توانید با یادگیری اینستاگرام مارکتینگ به یک ادمین حرفه ای اینستاگرام تبدیل شوید. در ادامه چند مدل از کسب درآمد از اینستاگرام را معرفی کرده ایم:

ادمین اینستاگرام

درآمد یک ادمین اینستاگرام حداقل از 2 میلیون تومان شروع می شود و هرچه یک ادمین حرفه ای تر باشد می تواند هزینه بیشتری را از کارفرما دریافت کند. ادمین های حرفه ای بسیاری هستند که چندین پیج بیزینسی را مدیریت می کنند و حداقل 30 میلیون درآمد ماهیانه دارند.

فروش محصول

اگر محصولی برای فروش دارید قطعاً اینستاگرام یکی از آسان ترین، سریع ترین و ارزان ترین راه هاست. تصاویر محصولات خود را به همراه مشخصات و توضیحات قرار دهید و یک شماره تماس برای ارتباط مشتری با خودتان در کپشن قرار دهید.

بلاگری

شاید با پیج هایی که معرفی محصول انجام می دهند یا از زندگی روزمره خود پست و استوری منتشر می کنند مواجه شده باشید. این افراد با تبلیغات پیج های دیگر یا معرفی محصولات شان کسب درآمد می کنند.

چگونه اینستاگرام مارکتینگ را یاد بگیریم؟

آموزش اینستاگرام یک علم نیست که بتوان در دانشگاه یا مدرسه آن را یاد گرفت. تنها راه یادگیری اینستاگرام تهیه و مشاهده آموزش هایی است که توسط مدرس ها تولید شده است. پیشنهاد ما این است ابتدا از آموزش هایی که در این مقاله به شما داده شده استفاده کنید درصورتی که احساس کردید نیاز به آموزش بیشتری دارید می توانید یک دوره را خریداری کنید.

یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جستجوگر بزرگ دنیا بعد از گوگل است و یکی از منابع یادگیری اینستاگرام مارکتینگ است. ویدیوهای آموزشی خارجی و ایرانی زیادی در یوتیوب وجود دارد. البته توصیه ما این است که یک کانال آموزشی اینستاگرام خوب را انتخاب کنید و از ابتدا آموزش هایش را دنبال کنید و قدم به قدم اجرا کنید.

اینستاگرام

دومین گزینه خودِ اینستاگرام است. بیش از چندصدتا مدرس اینستاگرام آموزش های کاربردی و نکات حرفه ای را در پیج های شان منتشر می کنند. کافیست در قسمت سرچ هشتگ های اینستاگرام کلمه آموزش اینستاگرام را جستجو کنید.

گوگل

گوگل نیز یک منبع بسیار بزرگ و مفید برای یادگیری اینستاگرام است. معمولاً تمام سایت های آموزشی حداقل یک مقاله درخصوص اینستاگرام منتشر کرده اند اما بهتر است از آموزرش های سایتی استفاده کنید به صورت تخصصی اینستاگرام را یاد می دهند.

قوانین اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

قوانین اینستاگرام چیست

هر مهارتی قوانین مربوط به خودش را دارد و اینستاگرام هم از این قوانین مستثنا نیست. به عنوان مثال اگر افراد زیادی را فالو یا آنفالو کنید قطعاً با جریمه های اینستاگرام مواجه می شوید که در ادامه متداول ترین آن ها را توضیح داده ایم. بسیاری از کاربران که از قوانین اینستاگرام اطلاعی ندارند با بسته شدن پیج اینستاگرام خود مواجه می شوند که باعث از دست رفتن زحمات شان می شود.

لایک

درست است که تعامل کردن با پیج های دیگر یکی از راه های افزایش فالوور است اما اگر در یک روز بیش از 1000 تا پست را لایک کنید، اینستاگرام شما را از لایک کردن محصولم جریمه می کند.  این عدد می تواند برای پیج های تازه یا یا قدیمی متفاوت باشد.

فالو / آنفالو

اگر تعداد فالو و آنفالوهایی که در طول یک بازه زمانی مشخص بیش از حد مجاز باشید، طبق قوانین اینستاگرام اکانت شما تا یک مدت مشخص نمی تواند کسی را فالو یا آنفالو کند. مثلا شما در یک روز نمی توانید بیشتر از 200 نفر را فالو کنید.

کامنت

معمولاً پیج های برای جذب فالوور از ربات استفاده می کنند و یکی از کارهایی که ربات انجام می دهد کامنت گذاشتن در پیج های رقیب است. اگر ربات بیش از حد مجاز کامنت ارسال کند یا کامنت های تکراری زیادی را ارسال کند، امکان ارسال کامنت شما برای مدتی بسته می شود.

کپی رایت

از جدید ترین قوانین کپی رایت اینستاگرام که در سال 2021 تصویب شد و همچنان در سال 2022 هم ادامه دارد، قوانین سفت و سخت کپی رایت می باشد. اگر شما محتوای پیجی را دقیقا کپی برداری کنید یا بر روی کلیپ های اینستای خود آهنگ های کپی رایت دار بگذارید، درصورت تنها یک ریپورت آن پست شما اشتراک کپی رایت می خورد و باعث ضربه خوردن به پیج اینستاگرام شما می شود.

برای همین مقاله ای آماده کرده ایم تا آهنگ های پر استفاده و کاربردی اینستاگرام که مشکلی برای کپی رایت ندارند، در اختیار شما قرار داده ایم تا دیگر نگران آهنگ های کپی رایت دار نباشید. در مقاله اهنگ برای ساخت کلیپ اینستا این مطالب را بخوانید و گوش دهید.

برای اینستاگرام مارکتینگ از چه ابزارهایی استفاده کنیم؟

خود اینستاگرام ابزارهای زیادی را در اختیار شما گذاشته که اگر کار با آن ها را بلد باشید بخش عمده ای از نیازتان را برطرف می کند. اما ابزارهای دیگری نیاز دارید تا کارهای ربات گونه ای را برای شما انجام دهد.

فرض کنید شما مدیر یک پیج بزرگ هستید و اول هفته چندین پست برای روزهای آینده آماده می کنید؛ اگر روزی به طور اتفاقی جایی باشید که به اینترنت دسترسی نداشته باشید روند پست گذاری شما دچار بی نظمی می شود. برای همین مورد شما می توانید از ابزارهای ارسال پست در اینستاگرام بر اساس زمان بندی استفاده کنید.

نوین هاب

یکی از وب سایت هایی که این ابزار را ارائه می دهد نوین هاب است که به تازگی برخی از گزینه های پولی خود را رایگان کرده است. در این سایت می توانید علاوه بر مدیریت پست های اینستاگرام به مدیریت شبکه های اجتماعی دیگر نیز بپردازید.

بافر

بافر (Buffer) یک ابزار خارجی است و سابقه بیشتری نسبت به نوین هاب دارد. سه بخش اصلی این ابزار انتشار پست، آنالیز و تعامل است. نکته جذاب این ابزار، رایگان بودن برای تمامی افراد، البته به شرط محدود بودن است. درصورتی که نیاز به ابزارهای حرفه ای این سایت داشته باشید می توانید با پرداخت ماهانه 5 دلار اشتراک پولی آن را بگیرید.

آی اف تی تی تی

شاید آی اف تی تی تی (Ifttt) را بتوان کامل ترین ابزار برای مدیریت شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام دانست. این ابزار نیز اشتراک رایگان دارد و با پرداخت ماهانه حدود 3 دلار در ماه می توانید اشتراک پولی آن را تهیه کنید.

اینشات ( inshot)

نرم افزار ادیت و تولید محتوای یونیک و اختصاصی خود را با نرم افزار اینشات بسازید! اینشات از جدید ترین و قدرتمند ترین نرم افزار های موجود برای ادیت عکس و ویدیو های شما با گوشی می باشد. به علت پر کاربرد بودن این نرم افزار مقاله ای برای کاربرد های اینشات و آموزش طراحی کاور پست اینستاگرام برای شما آماده کرده ایم که کمک بسیاری می تواند برای شما باشد.

چگونه با تولید محتوا اینستاگرام مارکتینگ کنیم؟

ایسنتاگرام مارکتینگ

اینستاگرام یک پلتفرم محتوایی است که از آن استفاده تجاری نیز می شود. اگر بتوانید محتوا های با کیفیت و اصولی ای را تولید و منتشر کنید به راحتی می توانید اعتماد کاربران را جلب کنید و سپس اقدام به فروش محصولات تان بکنید. شما نیاز به نرم افزار تولید محتوا دارید تا بتوانید در سه نوع زیر محتوا بسازید:

عکس

دو تا از معروف ترین نرم افزارهای تولید عکس با موبایل برای اینستاگرام، Picsart و Canva است که هردو نرم افزار ویژگی های حرفه ای و خاص خود را دارند با این تفاوت که نرم افزار کنوا نسخه وب نیز دارد که کار را برای شما چندین برابر راحت تر می کند. این دو نرم افزار مکمل یکدیگرند؛ یعنی برخی از ویژگی هایی که در کنوا وجود دارد در پیکس آرت وجود ندارد و بالعکس.

از مهم ترین نکاتی که در ساخت عکس های اینستاگرام خود باید به آن دقت کنید ساخت کال تو اکشن پست اینستاگرام شما است. شما با طراحی خلاقانه کال تو اکشن یا محلی که به کاربر نشان می دهید می خواهید با او در ارتباط باشید و نرخ تبدیل پیج خود را افزایش دهید.

فیلم

معروف ترین نرم افزارهای تولید فیلم با موبایل برای اینستاگرام عبارتند از InShot و Kinemaster. با هردو می توانید ویدیو های خود را ویرایش و یا حتی به آن ها زیرنویس اضافه کنید. کار با این دو نرم افزار تقریباً مشابه است اما هرکدام قابلیت های منحصر به فردی دارد که گاهی اوقات شما را مجبور می کند تا از هر دو استفاده کنید.

استوری

نرم افزارهای معرفی شده در بخش عکس و فیلم برای پست های اینستاگرام می باشد که می توانید برای تولید محتوای استوری نیز از آن ها استفاده کنید. اما بهتر است برای بازاریابی محتوا از طریق استوری از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید. نام دو ابزار خیلی خوب برای تولیدمحتوای استوری Mojo و Vsco است که نرم افزار موجود امکانات بیشتری نسبت به وسکو دارد.

همچنین در مقاله فعال کردن گیف اینستاگرام در ارتباط با استوری و شیوه ارسال استوری بصورت گیف، توضیحاتی کامل خدمت شما ارائه شده است که می تواند استوری های شما را بسیار جذاب تر کند.

استراتژی در اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اگر از تعریف های فلسفی و معروف استراتژی بگذریم، استراتژی یعنی یک برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به هدف. اینکه من در چه نقطه ای قرارداد و به کجا می خواهم بروم؟ و چطور باید این مسیر را طی کنم؟ به عنوان مثال شما یک پیج تازه کار دارید و هدف تان جذب 1000 فالوور است.

باید برای به دست آوردن 1000 فالوور استراتژی بچینید. منظور دقیق تر این است اگر هدف تان از راه اندازی پیج فروش محصول است، به دنبال فروش محصول باشید نه فالوور! البته جذب فالوور بخضی از استراتژی است اما هدف اصلی نیست.

نتیجه گیری

اینستاگرام مارکتینگ (Instagram marketing) و اینستاگرام که از پر کاربرد ترین اپلیکیشن های مورد استفاده در جهان و بخصوص ایران می باشد با ارائه توضیحاتی مثل قوانین ترفند ها و تکنیک ها خدمت شما معرفی کردیم