هک رشد استارتاپ ها

هک رشد استارتاپ ها

کشت دیم می‌تواند ارزان‌ترین راه برای رسیدن به محصول کشاورزی مورد نظر باشد. اما همیشه این احتمال وجود دارد که گیاه قبل از آن‌که به ثمردهی برسد، خشک شود. به جای آن، در صورتی که آبیاری قطره‌ای و دادن کود کافی به خاک را داشته باشید، می‌توانید به گرفتن محصول غنی فکر کنید. آب و کود یک استراتژی ساده برای رشد گیاه است. استارتاپ‌ها بی شباهت به گیاه نیستند. نداشتن استراتژی مشخص به عنوان هک رشد، اگرچه شاید در نهایت شما را به مقصد برساند اما قطعاً در زمان و اثرگذاری بهینه نخواهد بود. در عمورسی می‌خواهیم شما را با استراتژی‌های موثر برای هک رشد استارتاپ‌ها آشنا کنیم.

هک رشد چیست؟

هک رشد یک راه آزمایش محور و بر پایه تجربه است که از جمله موثرترین راه‌های گسترش و توسعه کسب‌وکار به شمار می‌آید. پروسه هک رشد شامل اجزای مختلفی از بازاریابی، توسعه، طراحی، مهندسی و تجزیه و تحلیل داده است. هک رشد به این دلیل اهمیت دارد که شامل میانبرهای سریع خلاقانه و موثر بر هزینه‌ها است که منجر به توسعه تجارت می‌شود. فرمول داشتن هک رشد بر پایه دو ویژگی محصول و رشد استوار است که منجر به تاثیر در بازار و خریداران می‌شود.

هک رشد

پایه‌های موفقیت در کسب‌وکار

قبل از آن‌که بخواهید هک رشد را کسب‌وکار خود به کار ببرید، باید به سوالات اساسی و پایه‌ای پاسخ دهید:

  • مشتریان شما چه کسانی هستند؟
  • خریداران از شما چه میخواهند؟

برای شروع دیجیتال مارکتینگ کار نیاز است که به پروداکت مارکت فیت نگاهی بیندازید. شما به محصول فوق العاده‌ای نیاز دارید که نیاز مشتریان و خریداران را برطرف کند. برای این کار شما باید خریداران خود را بشناسید و این یعنی موارد زیر باید برای شما مشخص شده باشد:

  • سن، جنسیت، سطح تحصیلات و دیگر اطلاعات جغرافیایی
  • به چه جاهای دیگری به غیر از سایت شما مراجعه می‌کنند؟
  • ارزش ها، هدف ها، چالش‌ها و موانعی که محصول شما می‌تواند برطرف کند، چیست؟

سفر مشتری در کسب‌وکار شما چگونه تعریف شده است؟

شما باید بدانید که مشتری فعلی شما از چه مسیری به خریدار تبدیل شده است. به این مفهوم سفر مشتری می‌گویند. باید مشخص کنید که هر کاربر چگونه به خریدار دائمی یا موقت شما تبدیل شده است. پس از آن می‌توانید به آن‌ها بهترین محصولات خود را پیشنهاد دهید و آن‌ها را به عنوان جزیی از قیف هک رشد خود در نظر بگیرید.

اهداف SMART

برای رشد، اهداف SMART را طراحی کنید

شما باید قبل از شروع هر چیزی اهداف مشخصی را به عنوان هدف‌های SMART تعیین کنید. هدف SMART یعنی:

  • مشخص باشد (Specific)
  • قابل اندازه گیری باشد (Measurable)
  • قابل دستیابی باشد (Achievable)
  • مرتبط باشد (Relevant)
  • نامحدود نباشد (Time-bound)

علاوه بر آن، اهداف غیرممکن در نظر نگیرید. چیزی که باید به آن برسید را بشناسید و نحوه ارتباط آن با رشد شرکت خود را در نظر بگیرید. متر و معیار آن را اندازه بگیرید و برای دستیابی به آن زمان محدودی را تعریف کنید.

استراتژی‌های هک رشد که هر کسب‌وکاری باید آن را دنبال کند

در ادامه استراتژی‌هایی را خواهیم گفت که هر کسب‌وکاری باید داشته باشد:

لیست اولیه از ایمیل‌ها داشته باشید

برای ساخت لیست اولیه ایمیل از سرویس‌های مشخصی که به شما برای استفاده موثر از بازاریابی ایمیلی کمک می‌کنند، استفاده کنید. از آن‌جا که ارتباط، نقش حیاتی در داشتن تعامل و نرخ تبدیل کاربر به مشتری ایفا می‌کند، مطمئن شوید که حداقل یک هفته قبل از استارت کسب‌وکار خود با مشتریان بالقوه تعامل داشته باشید. بازاریابی ایمیلی از جمله قدیمی‌ترین و موثرترین استراتژی‌های رشد کسب‌وکار به شمار می‌آید. ایمیل به شما کمک می‌کند تا به راحتی با مخاطبان خود حرف بزنید و پیامتان را به شکلی موثر منتقل کنید. علاوه بر آن ایمیل مارکتینگ قبل از استارت بیزینس به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کافی در مورد محصول یا رویدادهای خود را منتشر کنید.

شریک تجاری پیدا کنید

هر کسب‌وکار با اندازه کوچک یا متوسط، می‌تواند همکاری موثری با پیدا کردن شریک مناسب و با ارزش در بازار داشته باشد. شراکت به شما کمک می‌کند تا در صنایع و تجارت‌های گوناگون فعالیت موثر داشته باشید. یکی از مثال‌های خوب برای شراکت موثر Flipboard و Airbnb است. Flipboard وظیفه انتشار محتوا‌های Airbnb را برعهده داشت و به کاربران کمک می‌کرد تا به راحتی اتاق‌ها یا اقامتگاه‌های Airbnb را برای خود رزرو کنند. علاوه بر آن کاربران با گذاشتن نظرات و دیدگاه‌های خود درباره اقامتگاه‌ها، به تولید محتوای موثرتر در Flipboard کمک می‌کردند. بسیاری از کسب‌وکارها متوجه شده‌اند که بازاریابی شراکتی می‌تواند استراتژی خوبی برای هک رشد باشد. این اتفاق می‌تواند ترافیک ارگانیک خوبی را به سمت سایت و شبکه‌های اجتماعی شما هدایت کند. این موضوع فرصت خوبی برای دیده شدن محصولات یا خدمات شما در سطحی بسیار وسیع و گسترده را فراهم می‌کند.

حول برند یا محصول خود شبکه ارتباطی مجازی داشته باشید

شبکه مجازی یا شبکه اجتماعی بخش حیاتی برای ترکیب بازاریابی‌های مختلف کسب‌وکارهاست. شما می‌توانید از جوامع ایجاد شده در شبکه اجتماعی برای ارتقا سطح خودتان، گرفتن بازخورد محصول یا ارتباط با اینفلوئنسرهای حوزه کاریتان استفاده کنید. توسعه و انتشار محتوا و جذب مخاطب به زمان نیاز دارد. شما باید تلاش کنید تا فعالیت‌های شبکه اجتماعی خود را با جهت رشد کسب و کارتان همسو کنید. یکی از بهترین استراتژی‌های هک رشد، استفاده از شبکه اجتماعی برای توسعه کسب‌وکار است. شما می‌توانید با یک شبکه اجتماعی ساده مانند فیس‌بوک یا اینستاگرام کاربران را برای تعامل با شما درباره خدمات یا محصولاتتان ترغیب کنید. شما باید مطمئن شوید که این صفحات به اعتبار و ارزش شما کمک می‌کنند. این موضوع فرصت خوبی در اختیار شما می‌گذارد تا به کسانی که در مورد خدمات شما آگاهی ندارند، اطلاعات کافی بدهید.

استارتاپ

جمع‌بندی

ضرری ندارد که چیزهای جدید را برای کسب‌وکار خود امتحان کنید. در حقیقت این موضوع، اولین پیشنهاد متخصصان این حوزه است. تمامی کسب‌وکار‌ها همواره باید برای استفاده و آزمایش استراتژی‌های رشد آماده باشند. هیچ استراتژی و راهکار مشخصی برای برداشتن تمامی موانع به شکل همیشگی وجود ندارد. از این پس برای استفاده از استراتژی‌های هک رشد تردید نداشته باشید. یادتان نرود که برای رشد باید مسیرهای زیادی را امتحان کنید. در صورتی که از استراتژی خاصی پیروی نمی‌کنید، تظاهر به پیروی کردن نکنید. در جلسات خود با کارکنان همواره ایده‌های زیادی را بررسی کرده و به طور خلاصه درباره هر کدام صحبت کنید.